Bizony egy kicsit háttérbe szorult a márka illatrepertoárja. Pedig 38 parfüm született meg.
Alexandre Napoleon Bourjois rizsporral és sminktermékek árusításával kezdte pályafutását. Először színpadra szállított, majd egyre szélesebb körben a lakosságnak is. Hamar megszerették.
Az első illat 1924 – ben jelent meg. Utolsó 2013 – ban. Szemezgessünk
1924 H Mon Parfum alkotója Ernest Beaux. Talán aukciókon a modernizált 1995 – ben újrakészített változatát lehet kapni, de tudomásom szerint megszűntetett. Tömény, őszibarackos nyitány, tubarózsás, fréziás felhangokkal, vanília és napraforgó alappal. Ez utóbbi alapra szerfelett kiváncsi lennék….kajtatom is….eddig, sajna hiába.
1928 Soir de Paris Szintén Ernest Beaux az orr. A hippi lázadások alatt megszűntették, majd újragondolták 1992 – ben. Francois Demachy és Jacques Polge az orrok. Elég nehezen de még hozzá lehet jutni ehhez a púderes, virágos, rózsás, fás, ámbrás és tartós termékhez, amelyet csodálatos éjkék üvegcsében terveztek meg. Azt olvastam, hogy a mennyország illata! Elgondolkodtató, hogy milyen magas kritikát kap mind a mai napig.
1932 Flamme Uniszex Nagyon aldehides, jácintos, mohás, bergamottos, ámbrás parfüm. Tömör, nagy hatósugarú. 1976 – ban reformuálták, az üvege hasonlít egy kicsit az akkori Opiumhoz.
1936 Kobako Chypre – virág Ernst Beaux ismét a ”tettes”. Jó kis fűszeres, aldehides, fahéjas, fenyőtömjénes, vaníliás, bőrös szépség. Gyönyörű az üvege. Viszont, amit most lehet kapni arról már ez nem mondható el. Vigyázat: nehéz, mohos összetevőkről van szó. (Bár….a cukorka illatoknak lassan befellegzik, lehet szokni a vintage – trendet, indításhoz egy Arpége, vagy ez tök jó.)
Újragondolták 1982 – ben. Kapható. Még…..
1938 Mais Oui Állítólag az egyik legkacérabb parfümje a cégnek. Nem mondod?…De igen! Méghozzá civettel és aldehiddel – hú, az nagyon kemény! Egyéb alkotói: méz, tonkabab, styrax, moha. Kifejezetten szépek a kampányképek. Szép az üveg…minden tetszik, de fogalmam sincs milyen illata lehet egy harmincas – negyvenes években élő femme fatale – nak. Azt hiszem nem gyártják már.
1950 Ramage Megálmodta Henry Robert. Jázmin/fás/aldehyd. Még a múlt század végén leállították a gyártását. Kicsit a Chanel No19 – hez hasonlítják.
1970 Evasion. Csupa virág. Jácint, jázmin, gyöngyvirág, méz. Eléggé vegyes kritikákat olvastam róla, de az egybehangzó volt, hogy az eleje vad és ki kell bírni csak a későbbiekben válik virágos tónusúvá. Kapható.
1975 Masculin II. Citrus – aromás kategória
1976 Or Masculin Számomra ez kellemesebbnek tűnik…de tudod: ”Ahány ház, annyi szokás”. Mandarin, bergamott, koriander, oakfa, pacsuli, jázmin, szantál olajok alkotják jellemzően. Földes, balzsamos, citrusos parfüm lehet.
1984 Clien d’Oeil Orrok: Francois Demachy és Jacques Polge. Nagyon jó kritikákat olvastam róla és el is hiszem, mert megvan az egyik flankere. Az alapillat zöld – virágos jegyekben született meg. Eleve pozitív, felvillanyozó lehet szerintem. Aldehides szappanillat. Hmmm…be kell, hogy szerezzem!
1985 Masculin 2 Vetyver Gyógynövényes, fás pasicucc nagyon magas pontszámokkal. Ha belegondolok, hogy a nyolcvanas évek illataira finoman szólva sem a szendeség jellemző, akkor megértem, miért szerették annyira. Állítólag az egyik legtisztább vetiver kivonat.
1986 Kobako Sensuelle orientális – virágos parfüm, meglehetősen visszafogott érdeklődéssel. Tisztítószerszag vaníliával? No egyszer rászánom magam, hogy megillatoljam. Mindenesetre gondolom legalább olyan jó összhatást vártak, mint a Kobako és a Sensuelle nagy csalódást okozott.
1988 Masculin Acier férfiaknak. Levendulás – citrusos trendi illat a kor szellemében. Szerették. Tartós volt és jó sok fás alapot tartalmazott.
1991 Masculin Aguirre Újabb illat az erősebbik nem számára, levegős, fás jegyekkel. Alig lehet róla bármit is olvasni…de a gyártását befejezték.
1993 Masculin Equateur férfiaknak. Pasicsalogató próbálkozása a cégnek, ami ezúttal sikerült is. Nagyon jó az összetétele! Muskátli – menta – citrom – levendula – szantálfa. Fougere kategória és sokat eladtak belőle.
1996 Masculin Evasion. Az Evasion férfi illata. Számomra fűszeres citrus jelleg és nem hozta meg azt a sikert, amire vártak, pedig, akik használták szerették.
1998 Masculin Ouragan. Na ez egy piszkos szexi parfüm az idősebb papáknak. Ja! A kilencvenes években Bourjois valamiért pikkelt a nőkre, pont nem érdekelte, hogy csak férfi illatszerújdonságokat gyárt. Hiszen a MonParfum sem újkeletű…..Szerencsére az ezredvégre eszébe jutottunk. No mindegy. Szóval ez az Ouragan hozta a formáját. Narancsos, szegfűszeges, púderes, vaníliás parfüm egy kis cédrussal és szantállal fiúsítva. Kapható ritkán és nyugodtan kipróbálható.
1998 Clin d’Oeil Cosmic Vágyom erre a poros, ibolyás, édesgyökeres különlegességre, de lehet, hogy csak én, mert nem ájultak el tőle. Lempickához hasonlíthat. Nem látom már sehol, de szerintem még hozzá lehet jutni…
1999 Clin d’Oeil Passionata Abszolút hordható, egyáltalán nem öregasszonyos illat. Más, mint a mostaniak az tény, de hálisten nem vegyülök így bele a tömegbe, amikor viselem. Nagyon virágos, kicsit aldehides kölni. Na azért nem viszem túlzásba a hordását, de nem bántam meg, hogy megvan.
2000 Clin d’Oeil Urban Girl Pézsma – citrus összetevők – nem igazán sikerült hosszútávon vonzóra.
2001 Clin d’Oeil Excentric Friss, gyümölcsös, virágos eléggé felejthető darab.
2004 Masculin Acier Sport férfiaknak. Fás, vizes, levegős jegyek szolgáltatják az alapokat.
2005 Masculin Barbare for men Aromás – citrus illat, amely változatlanul tükrözi a cég kétezres évekbeli kreativitását és teljesítményét.
2008 Clin d’Oeil Lovely Girl a gyümölcsös – zöld friss illatot kedvelők szerették/szeretik.
2008 Clin d’Oeil Silver Dream kicsit orientális, vaníliás parfüm. Egy kicsi a Shalimarból, meg egy kicsi a Miracle elemeiből és megszületik egy lila illat. Mandarin, jázmin, vanília. Fő erénye, hogy nagyon olcsó. Szerintem a teljes Clien sorozatot kivonták tőlünk úgy két – három éve. Elég nehézkes hozzájutni, de még nem lehetetlen.
2008 Clin d’Oeil Sweet Kiss Bourjois igyekszik behozni lemaradását és újabb termékkel rukkol elő, megcélozva a fiatal tizen – huszonéves korosztályt. Olcsó, gyümölcsös, vaníliás. Feketeribizlis, vaníliás kis cuppcupp illat.
2009 Clin d’Oeil Porte Bonheur Szeretném kipróbálni! Egyrészt jók a kritikák, másrészt abszolút nyári termék…és méghozzá a trópusi fajtából. Vaníliás, ananászos, marakujás cucc, kevés citrussal savanykásítva. Ez biztosan kellemes. Még jobb lenne ha mohito vegyelemeket is hozzátettek volna!
2010 Masculin Black Instant for men. Aromás – zöld.
2010 Clin d’Oeil Lady Rock. Fogalmam sincs milyen, alig ismerik. Púderes íriszes/ibolyás/leveses/ karamelles parfüm pézsmás alapokkal. Sok alkotója van, nem értem, hogy azok alapján miért nem vált ismertebbé…..
2010 Clin d’Oeil Coup de Foudre. Összetevői alapján olyan, mint a Lempicka parfümök, csak valamivel költséghatékonyabb. Nem ismerem. A mandula is cseresznye jól hangzik. Az édesgyökér, pacsuli úgyszintén. Ha megfelelően adagolják a jázmint és rózsát még jó is lehet.
2011 Clin d’Oeil Passionné eau Fraiche szinte teljesen ismeretlen itthon. Pézsmás, fás, rózsás. 2012 – ben Fifi Awards díjazott! Biztosan jó és szeretném kipróbálni.
2013 Glamour Chic orientális – púderes
Glamour Excessive orientális – gyümölcs
Glamour Fantasy édes – gyümölcs
Glamour Lovely virágos – gyümölcs
A Glamour sorozat alapjaiban kellemes, mindegyiket szagoltam és feltettem a bőrömre, de semmi sem maradt meg belőlük az emlékezetemben. Nem szabad….nem illik csúnyát, vagy rosszat mondani illatokról, hiszen lelkük van.
De! Kevesebb, és jobban megkomponált szépségekkel talán maradandóbbakat alkotnának az ezredfordulótól….
Bár, az is lehet, hogy egy bizonyos vásárlóréteget céloznak meg és ott fontos a mennyiség.
(Parfümbűbáj)
Vélemény, hozzászólás?